regulamin

                 

kontakt

NIERUCHOMOŚCI

 

AUTO MOTO

 

ROLNICZE

 

HOBBY

 

SPORT TURYSTYKA

 

USŁUGI

 

RÓŻNE

       

       

Instytucje

Urząd Gminy
Banki
Biblioteka
Organizacje
Poczta
Policja
 
Zdrowie
Przychodnie
Apteki
 
Szkoły
Przedszkole
Podstawowe
Gimnazjum
 
Pogoda

IMGW

LOTTO
 
Urząd Wojewódzki
 
Sejmik Wojewódzki
 
Starostwo Powiatowe Toruń
 
Gmina Czernikowo
 

Fundusze strukturalne

 
 
 
 

 

 

 
     

ZIELONONÓŻKA KUROPATWIANA

... kura dobra na wszystko...

Wiele gospodyń z terenu naszej gminy poszukuje kury "dobrej na wszystko" - i na jajka i na rosół i... co ważne! - mało wymagającej - słowem samowystarczalnej.

Taką kurą może być bez wątpienia zielononóżka kuropatwiana, która w naszym kraju w tej chwili służy głównie jako ozdoba wiejskich podwórek, ale też coraz częściej poszukiwana jest jako kura w pełni użytkowa.

Mam nadzieję, że zamieszczone poniżej fragmenty artykułu kol. Zbigniewa Gilarskiego, przybliżą naszym gospodyniom tą piękną - polską rasę i zachęcą do sprowadzenia jej do swoich przydomowych gospodarstw.

Zielononóżka kuropatwiana

W okresie powojennym, ta nasza narodowa kurka, nierozerwalnie związana z krajobrazem wsi polskiej, powoli wyparta została z kurników przez obce bardziej wydajniejsze rasy.Ta niezwykle żywotna kura ,która przetrwała dwie wielkie pożogi wojenne, nie poddała się też  chorobom  i drapieżnikom, skazana została na niebyt przez bezsensowne i nieubłagane prawa ekonomii. Ratunkiem dla rasy było objęcie jej oficjalnym  programem ochronnym przez AR w Krakowie i AR w Lublinie. Z racjonalnego punktu widzenia nie jest to najlepsza forma ochrony tej jakże wiejskiej rasy, która powinna tak jak przed wiekami korzystać z zielonych pastwisk, grzebać, kwoczeć i w sposób naturalny wysiadywać i wodzić swoje potomstwo. Takie warunki naturalnego wychowu istnieją tylko na wsi polskiej w małych i dużych gospodarstwach wiejskich a szczególnie w tych parających się agroturystyką. Uważam, że należy w sposób zorganizowany i przemyślany przywrócić ten skarb narodowy polskiej wsi.

Kury tej rasy są znakomicie przystosowane do warunków chowu na wolnych wybiegach, odporne na choroby oraz znoszą jaja o niskim poziomie cholesterolu w żółtku. Istnieje możliwość dalszego obniżania poziomu cholesterolu w żółtku jaja tych kur, przy żywieniu paszami z udziałem odpowiednich mieszanek ziołowych. Kogutki odchowywane do 14 tygodnia życia na zielonych wybiegach, mimo stosunkowo niskiej masy ciała (1200 g), charakteryzuje bardzo smakowite mięso i mało otłuszczona tuszka.

"Polska zielononóżka odznacza się nadzwyczajną nośnością jaj: przeciętnie znosi rocznie 150 - 180 jaj. Młode kury marcowego lęgu , niosą się już z początkiem września..."

Krajowy wzorzec kur rasy

Zielononóżka kuropatwiana

Kura - charakteryzuje się lekką, zgrabną głową o szerokości 32 mm i długości 77,8 mm (długość mierzona jest od kości potylicy do kości dzioba). Oczy żywe, okrągłe, barwy pomarańczowej z ciemniejszą obwódką. Dziób średniej wielkości, silny, lekko zakrzywiony, koloru od kości słoniowej do brązu. Grzebień pojedynczy, stojący, o 6 zębach, koloru od różowego do jasnoczerwonego. Dzwonki czer­wone, małe, zaokrąglone. Zausznice czerwone, podłużne. Policzki słabo owłosione, różowe. Upierzenie głowy kuropatwiane z przewagą żółtego, a sam wierzch głowy ciemniejszy. Szyja prosta, długa o żółtym kuropatwianym upierzeniu, każde pióro wzdłuż stosiny posiada prążek ciemnobrązowy, prawie czarny. Szyja przechodzi w tułów o szerokich plecach, wpisany w prostokąt. Pierś wysunięta do przodu. Średnia długość mostka wynosi 116,2 mm, a kąt piersi 71o. Ogon zaokrąglony, zadarty lub odchylony, o ciemnych popielatych piórach. Skrzydła przylegające o barwie kuropatwianej. Plecy koloru beżowo-brązowego dropiate, pióra u nasady w części puchowej ciemnopopielate. Pierś w górnej części posiada pióra koloru łososiowego, a w dolnej - puchowej popielate. Lotki I rzędu są ciemno­popielato-szaro-czarne. Lotki II rzędu w górnej części są koloru lotek I rzędu, a w dolnej dropiate, jasnobrązowe z odcieniem ciemno­ popielato-brązowym. Uda mocne, brudno łososiowe, w części puchowej popielate. Skoki jasno-zielonożółte o średniej długość 103 mm, a grubość 9,5 mm, zakończone 4 palcami. Kura znosi jaja o kremowej skorupie. Średnia masa ciała 1700 g. Kura żywa, lecz zrównoważona.

Kogut - posiada głowę średniej wielkości, lekką, o szerokości 36,1 mm i długości 82,9 mm. Oczy żywe, okrągłe lub lekko podłużne, koloru rudo-pomarańczowego. Dziób krótki, silny, od góry szary, przechodzący w kolor kości słoniowej, lekko zakrzywiony. Grzebień duży, pojedynczy, zwisający na prawą stronę, o 9 zębach, barwy czerwonej. Dzwonki duże, gładkie, czerwone. Zausznice średniej wielkości, czerwone. Policzki także czerwone, pokryte nielicznymi piórkami. Upierzenie głowy razem z szyją złoto-pomarańczowe, przy czym głowa jest nieco ciemniejsza. Szyja prosta, średnio krótka, dobrze upierzona. Pojedyncze pióra szyi w górnej swojej części rudo-pomarańczowe, a u nasady barwy ciemnopopielatej. Kołnierz jaskrawej barwy, złocisto-pomarańczowy. Tułów pełny, trójkątny, od strony barkowej i grzbietowej rudo-brązowy z siodłem złocisto-pomarańczowym, grzbiet szeroki, pochylony ku tyłowi. Pierś cofnięta i wydatna. Średnia długość mostka 132,8 mm. Niektóre pióra wzdłuż stosiny po stronie lewej zaznaczone są czarną kreską. W części piersiowej, udowej i na podbrzuszu pióra od spodu są czarno-popielate. Ogon czarny, zadarty, z zielonym połyskiem. Lotki I rzędu czarne, II rzędu również czarne, a od dołu wzdłuż stosiny brzeg piór brązowy. Skrzydła zwięzłe, przylegające, dobrze upierzone. Skoki o długości 125,1 mm i grubości 11,9 mm, mocne, z ostrogami, popielato-zielonożółte o 4 palcach.

Ogólne wrażenie: ptaki mocnej, zwartej budowy, o silnym metaliczno - zielonym połysku piór, spokojne, o masie ciała 2550 g.

Zbigniew Gilarski

Cały artykuł znaleźć można w lutowym numerze "Fauny i Flory" 2/2007.

Fragmenty artykułu opublikowane za zgodą autora.

 

Najbliższa hodowla kur zielononóżek kuropatwianych i kaczek staropolskich, znajduje się w Unisławiu. Tam też można składać zamówienia na pisklęta.

Jarosław Michałek
86-260 Unisław
ul. Wiślana 3/4
tel. 663 449 801
E-mail: teroit@wp.pl

 

 

 

 
Imprezy
Sport
Rekreacja
Zabawa
Okolicznościowe
 
Rozkłady jazdy

PKS Toruń

TKA - alinia
 
Lokale
 
 
 
eRolnik

Ministerstwo Rolnictwa

 

ARiMR

 

ARR

 

KRUS

 

KWOTY MLECZNE

 

TRZODA CHLEWNA

 

PORTAL ROLNICZY

 
GIEŁDA ROLNA
 
Polski Portal Rolniczy

 

Prześlij nam opinię na temat

eRolnika